Analiza dela poznatog slikara
Analiza dela poznatog slikara kao što je Pablo Pikaso ne podrazumeva istraživanje tehnike, kompozicije i simbolike. Daje nam uvid u duh vremena i sopstvene unutrašnje svetove. On je govorio kroz svoje slike, često ono što se ne bi usudio reći na javi.

Talentovani Pablo Pikaso rođen je 25. oktobra 1881. godine u Malagi, Španija. Još od malih nogu, zahvaljujući ocu slikaru, pokazao je dar za slikanje. Sa samo četrnaest godina upisuje Akademiju lepih umetnosti.
Nakon dve godine u Madridu, upisuje Kraljevsku akademiju San Fernando, ali kako mu nije odgovarao akademski pristup, izbegava časove. Godine 1889. vraća se u Barselonu, gde počinje da proučava istoriju umetnosti i savremenu umetnost.
Njegova dela su prošla različite faze, odražavajući njegove ličnosti, društvene teme i estetske preokupacije. Najpoznatije su 5 faza: Plava faza, Ružičasta faza, Kubizam, Klasicizam, Nadrealizam i Politički angažma.
Plava faza
Plava faza trajala je od 1901. do 1904. godine, tačnije u vreme njegove žalosti zbog ličnih gubitaka. Smrt prijatelja ostavila je u njemu veliku prazninu i melankoliju. Plava boja počinje da dominira na njegovim slikama kao obeležje njegove tuge i depresije.
Najpoznatija slika iz tog perioda je „Stari gitarista”. Iako je na slici centralna figura stari Rom koji svira gitaru, možemo zaključiti da je Pikaso zapravo imao sebe na umu. Na platno je preneo svoja osećanja izolacije i siromaštva, misleći na siromaštvo duha.
Jedini predmet koji nije obojen plavim nijansama je gitara koja označava slikarevu nadu i beg iz teške realnosti.
Ružičasta faza
Posle plave faze javlja se ružičasta faza koja traje do 1906. godine. Boje koje koristi u svojim delima su toplije. Inspirisan je putujućim izvođačima.
Ružičasta faza ne označava da je preboleo gubitke, već da se pomirio sa samim sobom. Njegove emocije su se uravnotežile. Slika „Dečak sa lulom” prikazuje upravo to.
Kubizam
Pablo Pikaso je osnovao Kubizam zajedno sa Žoržom Brakom. Koristili su fragmente sa višestruke tačke gledišta. Takođe je u svojim slikama ubacio i kolaž, odnosno slova, isečke iz novina i časopisa.
Njegovo delo „Gospođice iz Avinjona” prikazuje prekretnicu u umetnosti. Pet žena je razbijeno na geometrijske oblike inspirisane afričkom skulpturom. Boje koje dominiraju su topli i živopisni zemljani tonovi, što označava plodnost.
Klasicizam i nadrealizam
Od 1921. godine Pikaso počinje da stvara klasična dela kombinujući ih sa nadrealnim elementima. Primer za to je slika „Tri muzičara”, koja odiše harmonijom i dinamikom. Na ovaj način želeo je da iskaže da muzika može povezati sve ljude bez obzira na jezik kojim govore.
Klasicizam i nadrealizam u Pikasovom stvaralaštvu traje do 30 ih godina prošlog veka.
Poitički angažman
Jedno od najpoznatijih dela Pabla Pikasa je „Gernika”, nastala 1937. godine. Slika je nastala za vreme bombardovanja Gernike tokom Španskog građanskog rata.
Boje koje vladaju na platnu su sive, bele i crne, pokazujući očaj, strah i bol jednog naroda. Hteo je da pokaže užase rata, da se nasiljem ništa ne postiže. Na ovaj način, slikar je pozivao na mir.
Pablo Pikaso je preminuo 8. aprila 1973. godine u Francuskoj. Ostavio je iza sebe gomilu dela koja se danas mogu naći u raznim muzejima.
Pingback: Umetnost kao oblik otpora –