K2- ekstremni sportski izazov
K2 ekstremni sportski izazov budi uzbuđenje i rast adrenalina kod svakog planinara. Za njih to nije samo hobi, već je stil života. Na ovaj način pomeraju granice svojih sposobnosti dok osećaju strast prema teškim, za mnoge nemogućim, misijama.

Sport koji zahteva kondiciju, veliku spretnost i duhovnu spremnost je planinarenje. Kretanje uzbudljivim planinskim stazama predstavlja veliki izazov za alpiniste, što i jeste njihov glavni motiv.
Pripremljeni kreću u avanturu, jer samo tako se mogu uputiti u osvajanju najvećih vrhova. Iako svesni opasnosti koje ih čekaju njihova želja ih inspiriše u raznim uzbudljivim akcijama.
Iskusni planinari su svesni da im je potrebna velika pažnja, znanje, dobra oprema i pozitivna energija kako ne bi došlo do iscrpljenosti, a samim tim i do povreda. Smrtni ishodi, takođe, nisu redak slučaj.
Prilikom penjanja dolazi do promene u organizmu, povećava se krvni pritisak i srce počinje brže da kuca. Ovo može biti jednim delom zbog osećaja adrenalina, ali i kao posledica takozvane visinske bolesti. Potrebna je dobra taktika, odnosno postepeno privikavanje ili aklimatizacija.
Osvajanje najvećih vrhova je glavni cilj mnogih planinara, ali samo oni retki su pokušavali da pobede baš sve planine.
K2- tragični izazov
One najviše se nalaze na Himalajima, planinskom vencu u Aziji. K2 je drugi po visini vrh sa 8611 mnv. K2 ekstremni sportski izazov mnogi je nazivaju i Divlja planina. Razlog ovog imena je zbog gotovo nemogućeg osvajanja, posebno zimi. Njena visina, strme staze i vremenski uslovi su velike prepreke koje planinari moraju da savladaju ako žele da stignu do samog vrha.
Izvođački tim, na čelu sa Henri Hajveršam Godvin- Ostinom prvi put je osmotrio planinu 1856. godine. Oskar Ekštajn i Alister Krauli pokušali su 1902. godine da osvoje planinu, ali neuspešno. Uzroci za ovaj neuspeh bili su, pored fizičke nespretnosti, i teških vremenskih uslova i loši međuljudski odnosi.
Uspešno osvajanje vrha dogodilo se 1954. godino zahvaljujući Italijanima Asilu Kompanjonju i Linu Acedilu. Ratno stanje je nateralo japansku ekspediciju da stigne do vrha K2, 23 godine posle italijanskog tima.
Veliki smrtni slučajevi govore o tome koliko je teško pobediti ovu grdosiju. Uspelo je svega 280 ljudi, među njima 7 žena. Naš alpinista Dren Mladić bio je jedan od nesrećnih ljudi koji su izgubili svoje živote. Stradao je na padinama K2 prvog avgusta 2008. godina, kada i desetorica drugih alpinista. Ovo se smatra najvećom nezgodom u svetu planinara.
Do nesreće je došlo kada je Dren izgubio oslonac i otkopčan od užeta pao. Drugovi, koji su odmah došli do njega, pokušali su da spuste beživotno telo, nesvesni da ih tek očekuje velika tragedija. Preživeli su samo dvojica sa teškim promrzlinama ruku i nogu.
Andzej Barginel, poljski ski- alpinista je uspeo ono što niko pre njega nije. Ovaj potpuni anonimac 2018. godine popeo se do samog vrha, a zatim se sa njega spustio uz pomoć skija i to sve bez boce sa kiseonikom.
Članovi su imali dosta poteškoća, kao što su povrede i bolesti. Zahvaljujući dronu Andrezejovog brata završili su svoju misiju. Snimljen je i dokumentarni film.
Svako ko je osvojio bar deo ove planine treba biti ponosan. Misija je izvodljiva tokom jula i prve polovine avgusta, ali čak i tada vrebaju nesreće.