Lakros
Sport o kom se u Srbiji ne zna baš puno nastao je u prvoj polovini XIX veka. Lakros je preteča je indijanske igre bagatavej. Ova igra je služila da se zabave i zaborave na svađe među plemenima. Takođe je igrana u čast bogova.

Inspirisani ovom igrom francuski doseljenici osmislili su Lakros. Igra je namenjena kako muškarcima, tako i ženama. Uglavnom se igra na otvorenom, travnatom terenu, sličnom fudbalskom. Postoje i dvorane koje su predviđene za ovu igru.
Pravila igre Lakrosa
Poenta igre je da se ubaci lopta u gol, uz pomoć štapa na čijem vrhu je zakačena mrežica. Na isti način se i dodaje saigraču.
Učestvuju dva suparnička tima, sa po 10 igrača kod muškaraca, a kod žena sa po 12. Igrači su podeljeni u tri grupe: napadač, vezni i odbrana. Svako od njih vodi računa o svom zadatku i da ne prekrši ograničeno kretanje. Ukoliko premaši mora da izađe sa terena na 30 sekundi.
Napadači imaju obavezu da postignu što veći broj poena, a odbrambeni su tu da zaustave protivnike uz ponoć veznih igrača. Najbitniji igrač u svakom timu je golman, koji ne dozvoljava da lopta uđe u gol. Oko njegovog prostora drugi igrači nemaju prava ulaska. Loptu sme da zadrži svega nekoliko sekundi.
Utakmica se igra sat vremena, odnosno 4 puta po 15 minuta. Produžuje se u slučaju nerešenog rezultata i produžeci traju koliko i jedna četvrtina.
Kojoj ekipi prvo pripadne lopta bira se na taj način što se dva igrača rvu za loptu. Ovo se naziva fate- off i izvodi se na svakoj četvrtini.
Igrači mogu u bilo kom trenutku i neograničeno da se menjaju, u tom slučaju nema prekida igre.
Kao i u drugim sportovima i ovde postoje kazne koje se „odslužuju“ na određeno mesto. Pod prekršajima spada ometanje ili držanje igrača., golmana nedozvoljena pozicija, pokrivanje lopte… Takođe su tu preterana grubost, udarci laktom ili nogom, ubadanje štapom, zaletanje…
Osim što je dinamičan, on je i veoma grub sport, baš zbog toga postoje određena pravila: Igrači imaju pravo na kontakt samo sa onim kod kog se u tom trenutku nalazi loptica. Udarci kao što su body check i stick check dozvoljeni su pod određenim uslovima, ako se izvodi sa prednje ili bočne strane.
Oprema
Svako ko želi da igra ovaj sport mora da poseduje odgovarajuću opremu, koja se sastoji od kopački, nalaktica, rukavica, grudnjaka, štapa i kacige. Zbog agresivnosti koju nosi ovaj sport štitnici su obavezni kako ne bi došlo do povreda.
Danas je ovaj sport uglavnom popularan na Severu Amerike. Često se igra na koledžima kao obavezni izborni predmet. Pored hokeja spada u nacionalne sportove Kanade. Na Olimpijskim igrama našao se nekoliko puta, ali nikada nije zvanično prihvaćen.
U drugim zemljama nije toliko razvijen, ali postoji Međunarodna organizacija koja organizuje svetska prvenstva.
Srpska lakros liga osnovana je 2016. godine.
Kao sport osmišljen u čast bogova treba mu pružiti šansu i više ga popularizovati u ostalim delovima sveta. Ne samo da je zanimljiv i svaki trening posebno osmišljen, već i jača telo, poravlja držanje i podstiče ogromno samopouzdanje.