Mod Vagner- Prva žena tatoo majstor u Americi
Mnogi iako je XXI. vek imaju predrasude prema nekim ljudima. Retko kome da je svejedno kada vidi ženu sa tetovažama. Zamislite kako je tek bilo početkom 1900. godina. Žene koje su danas tatoo majstori često su diskriminisane, a kako li je tek bilo onda u edvardijanskom periodu.

Ipak u to vreme živela je žena koja je prkosila svom vremenu, kao da je došla iz daleke budućnosti. Njeno ime bilo je Mod Vagner. Da ste živeli u vremenu u kom Mod živi i kada bi ste pogledali njeno lice, za vas bi ona bila kao sve žene iz tog vremena. Međutim kada bi se vaš pogled spuštao od njenog vrata prema rukama uočili bi ste ogromnu razliku. Njene ruke bile su sasvim prekrivene tetovažama. Ne samo to, ova žena se razlikovala od drugih upravo po tome što je njena profesija bila oslikavanje, odnosno tetoviranje drugih ljudi.
Rođena je u Februaru 1877. godine u Kanzasu. Zahvaljujući svom prvom zanimanju, radila je kao akrobata u cirkusu pronašla je svoju srodnu dušu i zanimanje koje je obeležilo čitav njen život. Naime putujući po čitavoj Americi i pokazujući svoje tačke i umeće upoznala je svog budućeg muža Avgusta Gasa Vagnera. Sreli su se na svetskom sajmu 1904. godine. U to vreme Gas Vagner putovao je po čitavom svetu i zadivljen plemenima iz daleke Afrike i Azije i sam je uradio čak 300 tetovaža. Mod je bila oduševljena njegovim tetovažama i zahvaljujući njima i času tetoviranja koji joj je obećao izašli su na sastanak. Nekoliko godina kasnije par se venčao.
Pomažući svom mužu i sama je učila tehniku tetoviranja. Koristili su ručno bockanje. Bili su jedini koji su koristili ovakvu tehniku. Upravo zbog toga je i njihov rad bio detaljniji, ali i dosta komplikovaniji.
Koliko se divila tetovažama govori i to da ih je i sama imala. Sve njene tetovaže oslikao je njen suprug. Na njenom telu nalazili su se crteži mitskih životinja iz dalekih zemalja, ali i divljih, egzotične biljke, domorodačke žene, reči i njeno ime. Nije postojao dokaz o Modinom načinu rada, bar ne u fotografskom obliku. Međutim mnogi svedoci govorili su da je njen način bio isti kao način njenog muža.
Dvoje supružnika u početku je radilo u cirkusu, oslikavali su posetioce, što je bilo veoma atraktivno. Želeći da se osamostale kasnije su napustili cirkuski život. Krenuli su samosatalno da putuju po SAD radeći kao majstori tetoviranja po raznim noćnim klubovima, sajmovima i vašarima.
U njihovom životu 1908. godine desila se velika tragedija. 4. Oktobra 1908. godine Mod Vagner rodila je slabašnu devojčicu. Dali su joj ime Sara Dž. Vagner, po babi sa majčine strane Sari Džejn Makgni. Međutim devojčica je bila i previše slaba i bolesna, umrla je samo mesec dana posle rođenja 7. Novembra.
Dve godine posle toga dobili su još jednu ćerku Lotevu Vagner koja je pošla roditeljim stopama i sama postala tatoo majstor. Zanimljivo je da Loteva na sebi nije imala ni jednu tetovažu. Naime Gas Vagner je želeo da tetovira svoju ćerku, ali mu je Mod zabranila. Htela je da njena ćerka kada odraste sama odlučuje o svom telu. Gas Vagner preminuo je 1941. godine, a njegova ćerka pateći za ocem zaklela se da nikome neće dati da je istetovira. Kad nije mogao njen otac neće moći niko drugi.
Mod Vagner preminula je 30. Januara 1961. godine u Oklahomi. U dobu u kome je živela njen rad možda nije bio cenjen kako treba, ali danas je stekao ogromnu popularnost. Možemo reći da je Mod i tada bila inspiracija mnogima, ali i danas.