Može li se verovati snovima?
Snovi, sastavni deo svih nas. Prisutni su oduvek, a opet tako mistični da se od davnina pokušavalo rastumačiti njihovo značenje.

U snove se oduvek verovalo, mnoge bitke bile su vođene ili odlagane upravo zbog sna pojedinca. Kao dokaz tome imamo razne istorijske podatke, ali i sanovnike i predskazanja koji nam tumače simbole koje smo videli tokom svog sna.
Međutim snovi nisu samo sujeverje pojedinaca, oni su deo ljudske podsvesti. Koliko su važni za čoveka govore i psihološke teorije o njima.
Čuveni lekar i psihijatar Sigmund Frojd istraživao je pojavu snova, njihovo značenje i šta predstavljaju ljudskoj psihi. Iako je napisao knjigu o svom istraživanju, priznao je da nije uspeo do kraja sve istražiti, jer su za svakog pojedinca posebni i svako reaguje na drugačiji način.
Da li treba da verujemo u snove? Da, ali ne na način na koji nam govore sanovnici i razna praznoverja. Aždaja iz sna nas neće zaista pojesti, ali nam može ukazati na naš strah iz stvarnog života. Stres, strah, bolest i drugi problemi iz stvarnog života mogu dovesti do toga da imamo noćnu moru. Isto tako naša podsvest nam govori da treba otvorenije da priđemo svom problemu i da ne treba ništa negativno da držimo u sebi. Lepi snovi mogu da prikažu naše želje, nepreživljene strasti, ali i ono u šta verujemo da je davno izgubljeno.
Možda se neće detaljno ostvariti, ali snovi su naši najbolji savetnici. Upravo pomoću njih možemo dobiti odgovore i spoznaju o sebi.