Skulptura u javnom prostoru- Antička Grčka
Skulptura u javnom prostoru ima bogatu istoriju koja se proteže od antičkog do modernog doba. Ona predstavlja značajan element umetnosti koji povezuje zajednice, oblikuje urbane pejzaže i stvara identitet mesta. Njena istorija se proteže kroz vekove, a posebno se ističe u antičko doba.

Antičko doba
U antičkom vremenu, skulpture su bile ključni elementi javnih prostora, ukrašavajući trgove, vrtove, hramove i javne zgrade. Dok su Grci izrađivali skulpture bogova i heroja, Rimljani su skulpturama slavili svoje imperatore.
Grčka skulptura
Grčka skulptura se razvila kroz tri glavna perioda: Arhajski, Klasični i Helenistički.
Arhajski period
Arhajski period je trajao od oko 650. do 480. p.n.e. Figure su pravljene da budu simetrične, imale su karakterističan blagi osmeh, poznat kao arhajski osmeh. Na ovaj način umetnici su želeli da pokažu život i vitalnost.
Najpoznatije su statue mladih muškaraca i žena, prozvane Kuros i Kora. Dok su Kurosi prikazivani kao goli, s mišićavim i snažnim telima, Kore su bile obučene s ukrašenim naborima na haljinama.
U početku su pravili skulpture pod egipatskim uticajem, pa su one sa rukama uz telo podsećale na egipatske statue. Međutim, kasnije su počeli da se oslobađaju od egipatskog uticaja i figure su sve više imale prirodan izgled. Postali su sve veštiji u prikazivanju anatomije i pokreta. Kako se period bližio kraju, skulpture su postajale sve realističnije.
Simbolika i funkcija skulptura u ovom periodu služile su kao simbol moći, pobožnosti i sećanja. Kuros statue podizane su u čast mladih heroja poginulih u ratovima. Bilo je to i zbog sećanja na njih, ali i kao zahvalnost bogovima. Isto tako, Kora figure, koje su podizane u svetilištima, označavale su zahvalnost i poštovanje.
Klasični period
Posle arhajskog perioda, tačnije 480. p.n.e. počinje klasični period, koji traje do 323. p.n.e. Bilo je to zlatno doba i vrhunac grčke skulpture.
Skulpture su prikazivale ljudske figure skladnog i oblikovanog tela. Prikazane su sa savršenim proporcijama. Napravljene su tako da deluju kao da su pune energije i života, čak i dok samo stoje.
Kako nisu bile samo ukras, već su izražavale kulturne i političke vrednosti društva, klasični period je bio doba procveta javne skulpture. Njihovi hramovi, trgovi i javni prostori bili su ukrašeni skulpturama. Predstavljale su bogove, heroje i mitološke događaje.
Najpoznatiji umetnici ovog doba bili su Fidija, Poliklet i Miron. Fidijeva statua Atene Partenos napravljena je od zlata i slonovače. Bila je najslavnije remek-delo tog doba. Poliklet je bio tvorac čuvenog Kopljonoše koji je bio primer savršene primene proporcija u skulpturi. Takođe je napisao delo Kanon u kojem su definisana pravila umetničke estetike. Mironov Bacač diska predstavlja dinamičnu figuru koja održava perfekciju.
Helenistički period
Od 323. do 31. p.n.e. traje Helanistički period, kada figure postaju emotivnije i dinamičnije. Obeležen je značajnim promenama u umetnosti i skulpturi, kao posledica širenja grčke kulture.
Umetnici su prikazivali ljudske figure sa dubokim emocijama.Njihova dela su često bila ispunjena akcijom i pokretom, sa dramatičnim prikazima straha, tuge ili ekstaze. Ove skulpture prikazuju realne situacije i svakodnevne ljude, često naglašavajući njihove mane i slabosti. Umetnici su se bavili temama iz svakodnevnog života, od istorijskih ličnosti do običnih ljudi koji se suočavaju sa izazovima svakodnevice. Kroz svoja dela, oni su stvorili snažne vizuelne narative koji su omogućili posmatračima da se poistovete sa prikazanim emocijama i situacijama, čineći skulpturu ne samo umetničkim izrazom, već i ogledalom društva i ljudskog iskustva.
Tokom helenističkog perioda, uloga skulptura bila je da zadive posmatrača. Postavljanjem na javnim prostorima, prenosile su emocije i naglašavale moć i prestiž grada.
Poznata dela iz ovog perioda bila su Laokoon i njegovi sinovi, Umirući Gal i Afrodita iz Milosa.
Grčka skulptura je ostavila neizbrisiv trag u umetnosti, inspirisavši umetnike u budućnosti. Osvetlila je savršeni balans između estetike, filozofije i ljudske prirode, i na taj način je njen uticaj postao univerzalan i vanvremenski.