Umetničko klizanje
Umetničko klizanje je zimski sport koji se izvodi individualno, u paru ili u grupi. Takmičari izvode skokove, piruete, korake i spirale uz muziku. Na taj način kombinuju klizanje sa plesnom koreografijom.

Klizači se takmiče u više nivoa, od početničkog, odnosno amaterskog do profesionalnog. Žiri ocenjuje njihov nastup i na taj način odlučuje se pobednik. Iako postoje razna takmičenja ovaj sport najviše imamo prilike da gledamo na Olipijskim igrama.
Gledajući takmičere, odnosno klizače dok izvode skokove kao što su tulup, flip, luc, salhov, ritberger ili aksel čini nam se da sve to izvode sa posebnom lakoćom. Istina je da je potrebna ogromna veština, rad i trud. Naravno potrebno je i veliko odricanje da bi sve to bilo izvedeno sa velikom gracioznošću. Ni jedan spotrista nije ni približno graciozan kao umetnički klizači. Da bi se to postiglo potrebno je ceo svoj život posvetiti vežbanju.
Ispred klizača nije ni malo lak zadatak. Za njih postoji mnogo pravila koje moraju poštovati, ako žele da budu pravi profesionalci i zaista uspešni u ovom sportu. Za početak moraju dosta da paze na ishranu, a zatim i da se odreknu života koji inače vode mladi ljudi njihovih godina. Za njih ne postoje izlasci, žurke, a o alkoholu da i ne govorimo. 100 posto su posvećeni izgradnji svog talenta i održavanju svojih sportskih sposobnosti.
Oprema za umetničko klizanje
Njihovi kostimi su napravljeni od sjajnih materijala na kojima sučesto prikačeni i sjajni kamenčići i šljokice. Osim toga ovaj sport usko je povezan i sa šou biznisom jer takmičari izvode razne egzibicije kombinujući klizanje, kao što smo već rekli sa plesom, to jest muzikom i sa gimnastikom. Pored toga potrebno je i da imaju veliku harizmu i da zaista uživaju u sportu koji su odabrali.
Kada smo kod kostima klizača, moraju biti specijalno dizajnirani i njihova cena može dostići i preko nekoliko hiljada dolara. Kostimi moraju da izgledaju lepo i elegantno, ali da izvođačima ne smetaju prilikom izvođenja. Žene uz haljine koriste i debele hulahopke u boji mesa koje ih štite od hladnoće, ali i prekrivaju ono što bi se inače videlo u kratkim suknjicama koje se podižu prilikom nekih poteza. Kostimi za muškarce su, prema izgledu nešto jednostavniji, ali i oni zahtevaju da budu odrađeni na poseban način.
Osim kostima potrebne su i klizaljke koje su urađene na poseban način. Naime klizaljke kod umetničkog klizanja znatno se razlikuju od klizaljki za hokej. Manje su i jednostavnijih sečiva. Na vrhu sečiva nalaze se zupci koji klizačima omogućuju da izvedu poteze na najbolji način. Pored klizaljki tu su i ulošci koji štite klizače od padova i većih povreda.
U ovom posebnom sportu dominiraju Amerikanci, Kanađani, Rusi i naravno neprkosnoveni Japanci, mada ni Kinezi ne zaostaju. Što se tiče naše zemlje umetničko klizanje jeste popularno što se tiče gledanja preko malih ekrana, ali ipak nema tu popularnost u samom takmičarskom svetu. Nadamo se da će to uskoro da se promeni i da ćemo u bliskoj budućnosti i mi imati takmičare koji će pokazati svoju gracioznost i veštinu. Verujemo da imamo zaista talentovane mlade ljude koji će parirati svetskim šampionima u umetničkom klizanju.