Zbog čega su začini dobri za organizam?
Znamo da upotpunjuju i svaki naš zalogaj ali zbog čega su začini dobri za organizam? Zdrav i ukusan obrok je onaj koji pruža užitak našim nepcima, a našem organizmu obezbeđuje sve što mu je potrebno.

Upotreba začina i začinskog bilja od davnina se koristi u kulinarstvu, medicini i kozmetici. Iako je njihova primena raznolika, najviše se koriste u kuhinji jer svakoj hrani daju posebnu notu. Zato su začini oduvek bili tajni sastojak mnogih kuvara i njihova jela smatrana najlepšim.
Začini se u prodaji mogu naći u obliku listića, praha, semena, plodova i korena. Sadrže u sebi eterična ulja, alkaloide, glikozide i druga aromatična jedinjenja. Upotrebljavaju se u svim jelima od slatkih, slanih, ljutih pa do kiselih, ali mnogi ih ipak koriste zbog lekovitih svojstva.
Zbog čega su začini dobri za organizam videćete u opisu nekih od njih.
Kim
Kim je jedan od najstarijih začina, koji je bio popularan u drevnom Egiptu kao začin i medicinska biljka. Istočni narodi su za nju govorili da leči sve bolesti, osim smrti. Može se koristiti protiv raznih bolesti probavnog trakta, za lečenje kašlja i ublažavanje bolova. Ova biljka je dobra i protiv alergija, upala, za jačanje metabolizma i boljeg izlučivanja tečnosti iz organizma, kao i protiv depresije. Ženama se preporučuje jer reguliše menstrualni ciklus i ublažava bolove.
Cimet
Cimet je korišćen još u Egiptu pre 2.500 godina. Ovaj začin je više od dodatka mirisnim kolačima. Dobar je izvor mangana, gvožđa i kalcijuma i pomaže u smanjivanju nadutosti posle obilnog jela. Jedna kašičica cimeta dnevno može sniziti nivoe šećera, holesterola i triglicerida u krvi. Cimet deluje kao sedativ i analgetik, snižava krvni pritisak i drži ga u ravnoteži. Stimuliše cirkulaciju pa se tradicionalno koristi za zagrevanje tela, često u kombinaciji sa đumbirom. Cimet pomaže i pri opuštanju napetih i bolnih mišića i protiv prehlade. Podstiče rad mozga i poboljšava pažnju i memoriju.
Eterična ulja cimeta deluju antivirusno, a upotrebljava se i kod lošeg varenja. Dobar je za iskašljavanje i kod curenja nosa. Poznato je da mešavina meda i cimeta može izlečiti mnoge bolesti.
Đumbir
Đumbir se koristi u svežem i sušenom stanju, a može i kao prah. Umiruje kašalj i prehladu, sprečava pojavu glavobolja i migrene, Ima antiseptično dejstvo. Obloga od đumbira povećava cirkulaciju i širi krvne sudove, može ublažiti akutne i hronične bolove kod reumatizma, artritisa, kičme, kamena u bubregu i žučnoj kesi, zubobolje, bronhitisa, zapaljenja jetre, prostate. Ovim začinom možete ubrzati regeneraciju oštećenog tkiva i ublažiti napetost mišića. Koristi se kod digestivnih problema, a odličan je izbor i kod mučnine i jačanju imunog sistema.
Susam
Susam je veoma bogat kalcijumom i gvožđem i najviše se preporučuje kod bolesti zuba i kostiju. Odličan je izbor kod osoba koje se bore sa visokim pritiskom i holesterolom, a dobar je i za jetru. Kod anemije preporučuje se u kombinaciji sa medom svakog jutro. Susam deluje pozitivno kod žena jer smanjuje starenje.
Origano
Vrlo aromatičan začin koji ima opor i gorkast ukus. Najviše ga koriste u Italiji, Grčkoj i Španiji kao dodatak jelima od testa, povrća i pirinča. Efikasno je sredstvo za lečenje glavobolje, upale disajnih organa i prehlade, a olakšava varenje i smiruje želudačne tegobe. Jača imuni sistem i dobar je u borbi protiv kandide jer deluje antibakterijski i antivirusno
Peršun
Peršun je bogat vitaminom C, B1, B2, A I E. Potpomaže kod izbacivanje viška tečnosti iz organizma, a može da se koristi i kod smanjenje visokog pritiska. Ovaj začin je dobar i u borbi sa anemijom, kao i kod menstrualnih problema. Šoljica čaja od peršuna može pomoći kod smirivanja nerva, jačanju imuniteta, čišćenju krvi i dobar je čuvar potencije.
Slačica
Ovaj začin vodi poreklo iz Indije, dobar je u borbi protiv mnogih bolesti, a glavni je sastojak senfa. Bogata je vitaminima A, C I E, omega 3 masnim kiselinama, kalijumom, kalcijumom i fosforom. Semenke ove biljke dobre su kod problema sa srcem, digestivnim traktom i jetrom. Poboljšava cirkulaciju, čisti krvotok i odličan je lek kod prehlade. Istraživanja su pokazala da je ulje slačice dobro u prevenciji kod nekih tumora i raka. Može da se koristi i kao obloga i brzo eliminiše reumatske bolove. Mleveno seme ovog začina može pomoći pri povratku svesti zbog jakog i ljutog mirisa.
Kurkuma
Kurkuma pripada porodici đumbira, može da se koristi kao adtiv u proizvodnji sira, jogurta, putera, margarina i senfa. Ovaj začin je dobar kod nadutosti i pospešuje varenje. Takođe i u lečenju slezine, jetre i želuca, za čišćenje krvnih sudova i povišenog pritiska. Kod upalnih procesa zglobova i regeneraciju crevne flore, ciklusa i hormona kurkuma je najbolji izbor. U kombinaciji sa biberom lekovita dejstva kurkume se poevćava i preporučuje ženama koje imaju ciste na jajnicima i materici . Deluje protiv upalno, antivirusno, antibakterijski i antimikotički.
Karanfilić
Karanfilić ili klinčić je od davnina veoma rasprostranjen i smatran među najstarijim začinima na svetu. Bogat je mineralima i vitaminima i može pomoći kod mnogih bolesti. Upotrebljava se ceo, mleven ili koncentrisan kao ulje. Dobar je kod lošeg daha i kod prve pomoći kada se javi bol u zubu Ubija sva jajašca parazita i štetnih bakterija. Preporučljiv je i kod problema nadutosti i grčeva.. Karanfilić je poznat u narodu i kao prirodan afrodizijak, dobar rastvarač krvnih ugrušaka i uništava rak dojke. Podstiče i poboljšava rad jetre i smiruje upale.